Marzena Ryba_edited.jpg

MARZENA RYBA

psycholog, psychoterapeuta

Jestem psychologiem oraz psychoterapeutą Gestalt w trakcie szkolenia. Pracuję z osobami dorosłymi.

Od prawie 20 lat zajmuję się psychoedukacją – prowadzę szkolenia i warsztaty (radzenie sobie ze stresem, skuteczna komunikacja, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, praca z ciałem i emocjami). Współpracuję z Uniwersytetem SWPS prowadząc kursy z podstawowych umiejętności psychologicznych, współpracy oraz kształtowania umiejętności osobistych.


W relacji terapeutycznej jestem zaangażowana i w pełni obecna. Pytam i słucham. Szukam empatycznego dostrojenia, które pozwoli mi jak najlepiej zrozumieć rzeczywistość doświadczaną przez klienta. Uczę się sposobu w jaki opisuje i przeżywa rzeczywistość. Dopytuję o potrzeby i cele. Dążę do rozpoznania wraz z klientem pełnego obrazu sytuacji, z którą się zmaga. Wspólnie odkrywamy kształt preferowanej przyszłości. Wnikliwie badam zasoby, mocne strony i potencjał klienta, który w wyniku doświadczeń życiowych może mu nie być dostępny. Wspólnie szukamy rozwiązań. Wspieram w budowaniu gotowości na wprowadzanie zmian. Towarzyszę w ich wdrażaniu.


W swojej pracy łączę podejście Gestalt z metodą Dialogu Motywującego i z narzędziami Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jeśli pojawi się taka potrzeba (na przykład przy zaburzeniach lękowych)- włączam pracę z ciałem. Krok po kroku zapoznaję klienta z praktykami psychosomatycznymi, a następnie towarzyszę przy ich wdrażaniu w codzienność.


Mam doświadczenie w pracy z:

  • trudnościami w relacjach i poczuciem braku satysfakcji w życiu codziennym,

  • poczuciem pustki oraz “utknięcia” w życiu,

  • trudnymi w przeżywaniu emocjami (złością, lękiem, poczuciem winy, wstydem) 

  • wyzwaniami związanymi z pełnieniem roli rodzica oraz trudnościami w łączeniu tej roli z innymi obszarami życia,

  • bezradnością i bezsilnością,

  • perfekcjonizmem, nadmierną potrzebą kontroli i trudnościami w odpuszczaniu


Stale poszerzam swoje kompetencje uczestnicząc w licznych szkoleniach z zakresu psychologicznego wsparcia i technik terapeutycznych.

Jestem w trakcie nauki w 4-letniej akredytowanej szkole - w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie.


Prywatnie jestem żoną oraz mamą trójki dzieci (5, 12 i 15 lat), jestem też siostrą i córką. Doświadczenie życiowe przekładam na budulec własnych pokładów empatii, pokory i szacunku dla różnych ścieżek życiowych klientów, ich wyborów oraz doświadczanych trudności.